Refleksoloji (Ayak Masajı) Nedir?

Refleksolojiyi önce kelime-kelime açıp açıklayalım sonra da içeriği hakkında bahsedelim.

Refleksoloji , İlk kelime REFLEKS ,Latinceden gelen ve isminden de anlaşılacağı gibi refleks noktalarına yani refleks yayı tabir edilen noktalara ses ,ışık ,baskı ve muhtemel daha değişik yöntemlerle vücudun İSTEM DIŞI SİNİR ETKİNLİĞİNİN çalıştırılmasının adıdır.

Yani daha basitçe, gözümüze doğru hızla gelen bir cisim olduğunda vücudumuz istemsiz kasları çalıştırarak İSTEM DIŞI göz kapaklarımızı kapatır. Bu REFLEKSTİR.

REFLEKS – O – LOJİ ise vücudumuzda gerçekleşen bu istem dışı uyarılara bağlı elektrokimyasal mesajların nöronlar ve sinir sistemi aracılığı ile kurgulandığı bilim dalıdır(LOJİ). Üniversitelerde kürsüsü vardır.  Evet, doğru duydunuz, masaj değil bir bilim dalıdır Refleksoloji. Biyoloji ,Psikoloji gibi bir bilim dalı. İnsanlığa uzak doğu ve Mısır’dan yayılan içi-dolu gerçek bir şifa kapısıdır.

12 bin  yılı aşkın süredir Çin ve Mısır’da uygulandığı bilinmektedir. İnka ve Çin medeniyetlerinde 1930’lu yıllarda batı tıbbı tarafından keşif edilmiş ve prensipleri gerekli araştırmalardan sonra bilim adamları tarafından kabul görmüş ve yaygınlaşması için üniversitelerde bugün anıldığı isimle adlandırılmıştır.

Son zamanlarda oldukça sıklıkla medyada yer bulan ve refleksoloji masajı adıyla geçen bu tedavi yöntemi tamamen elle uygulanan bir terapi biçimidir. Günümüzde artık bilimsel bir disiplin olarak uygulamaya geçen refleksoloji tıbbi referanslara dayalı gerekli eğitimi almış uzmanlar tarafından merkezimizde özenle uygulanmaktadır. PodyArt Ayak sağlığı & Refleksoloji Merkezi sözkonusu terapinin uygulanması konusunda ülkemizin önde gelen merkezlerindendir..

Refleksoloji arzu edilirse ellerden de uygulanabilen bir terapidir. Yalnız ellerdeki noktaların daha derinde oluşu ve uygulama yapılacak noktaların daha küçük bir alanda toplanmış olmasından ötürü ayaktan yapılması uygulama başarısı için daha çok tercih edilen bir metoddur.

Ayaklarımızın tabanlarında(bazı noktalar ayağın üst tarafında ve birkaç noktada ayak bileğindedir) bugüne kadar tespit edilen 7200’ün üzerinde farklı noktadan, vücudun hemen her noktasına sinyal göndermek mümkündür. Refleksoloji’nin çalışma prensibi işte burada başlar. Uygulayıcı ,gönderdiği sinyalde, vücudun o bölgesinin savunma mekanizmasını harekete geçirir ve rehabilite(tamir –eski sağlıklı haline döndürme) edilmek istenen bölgeye vücudun kendi tamir mekanizmasının çalışması sağlanarak şifa sağlanır.

Hepimiz biliriz ki kullanılan hemen hemen tüm ilaçların vücudumuzda bıraktığı bir sürü atık ve kimyasal maddeler, bunların yanı sıra kullanılan hemen her ilacın yan etkileri vücudumuzda farklı tahribatlar yapmaktadır. Bugün tıbbın kabul ettiği en önemli gerçek vücudumuzun ihtiyaç olduğu anda kendi-kendini mükemmel onarabilme özelliğini kullanabilmesinin yolu immünitet yani bağışıklık sisteminin güçlü olmasından geçmesidir. Refleksoloji işte burada araya girip bağışıklık sisteminin öncelik sırasını bizim öncelik gördüğümüz ağrısını çektiğimiz başka problemlere yönlendirmesidir. Bu imkan sayesinde uygulayıcı  hastanın öncelik sırasını değiştirmesine  ve süratle öncelikli hedeflerde şifa bulmasına yardımcı olur.

Refleksoloji, tüm dünyada destekleyici veya tamamlayıcı tedavi olarak yoğun şekilde kullanılmaktadır. Ülkemizde daha yeni tanınmaya başlanan bu şifa yöntemi inanıyoruz yakın gelecekte çok aranan bir metot olarak günlük hayatımıza girecektir.

 

Refleksoloji’nin şifa verdiği rahatsızlıkların başında çocuk ve yetişkinlerde panik-atak, depresyon , otistik ve spastik rahatsızlıklarda, felç hastalarında ciddi gelişmelerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bütün bunların dışında bel ağrıları, baş ağrıları, sırt ağrıları ve vücudunuzun hemen her yerinde ortaya çıkabilecek olan tüm bölgesel ağrı ve rahatsızlıklarda, gerginliklerde, strese bağlı rahatsızlıklarda, yüksek ve düşük tansiyonda, kabızlık –peklik, regl dönemi ağrıları, menapoz dönemi rahatsızlıkları, kireçlenme tedavisi, zayıflama refleksolojinin şifa verdiği rahatsızlıkların başında gelir.

Refleksolojide önemli olan konuyla alakalı vücutta bir disiplin oluşturmak için başlanan tedavinin gereken periyotta ve adette alınmasıdır.

PodyArt  Refleksoloji masajını n İon-detoks uygulamasıyla  beraber alınmasının  önerilme  sebebi ise, öncelikle  İon – detoks aracılığı ile vücuttaki birikmiş olan ağır metalin vücutta sebep olduğu tıkanıklığı açmak ve akabinde tabanlardan yapılacak olan refleksoloji masajının doğru noktalara ulaşmasını sağlayabilmek ve dolayısıyla  en etkili sonuçları almaktır.

Unutulmaması gereken sağlığımızla alakalı tüm sorunlarımızda ilk önce başvurmamız gereken kurumlar sağlık kurumlarıdır. Doktorlarımızın sizlere uygulayacağı değerli tedavilerin yanında refleksoloji de etkin bir tamamlayıcı tedavi olarak kesinlikle ve kesinlikle başarı çıtasını yukarı çekecektir.

 

Saygılarımızla,

Podyart Ayak Sağlığı & Refleksoloji Hizmetleri

 


info