Terleyen ve kokan ayaklar

_terleyen-kokan-ayaklar

Kokan ayak utanç ve sıkıntı verici bir mevzudur. Burada önemli olan problemi, kokunun sebebini veya kaynağını anlamaktır. Sonrasında kokuyu bitirmekle alakalı yapılması gerekenleri adım adım uygulamak gereklidir.
Ayak kokusunun nedenlerini değerlendirelim beraberce.Genelde ayak kokmasının iki nedeni vardır birisi ayaktan, diğeri ayakkabıdan kaynaklanır.
Çoraplarınızın ve ayakkabınızın havalanması(Aynı ayakkkabıyı üst üste giyme), üzerinde bakteri oluşumu ve dolayısıyla koku gelişmemesi açısından önemlidir.
Özellikle el içi ve ayak tabanlarında vücudun diğer bölümlerine nazaran daha fazla sayıda ayak solunumunu sağlayan ter bezleri bulunur. Elde koku olmasının sebebi ayakların eller kadar havalanmaması ve güneş görmemesidir.

Ayaklar, ayakkabılar içine bir nevi sıkıştırılmıştır ve tabandaki sıcaklık kolayca vücut sıcaklığının üzerine 38-39 dereceye çıkabilir. Bu izole ,sıcak ,güneş görmeyen ortamda bakteriler izovalerik asit (isovaleric acid) üreterek kokuya neden olurlar. Kokan ayağın diğer bir nedeni de hiperhidrozdur.

Hiperhidroz nedir?: Özellikle yaz aylarında sıcak havalarda sık karşılaşılan terleme, aşırı gerçekleştiğinde kişiyi ve çevresindekileri rahatsız etmektedir. Normal şartlarda bir metrekareye karşılık olarak ortalama dakikada bir mililitre ter salgılarız. Bu düzey 30-40 katına kadar çıkabilir. Bu durumu da hiperhidroz (aşırı terleme) denir. Aşırı terleme kişinin bakımıyla biraz azaltılsa da tamamen önlenemez. Sıklıkla el, ayak, koltuk altı ve yüzde görülen aşırı terleme kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyebilir. Bu sorunun hekimler(Dermatolog) tarafından çözülmesi gerekir. Kilo problemleri, stres, sıvı alımı,tiroid bezinin fazla çalışması, böbrek üstü bezi rahatsızlıkları, şeker hastalığı, ilaçlar, kalp krizi, psikiyatrik hastalıklar ve hormonal değişiklikler de terleme oranını etki eden unsurlardır.

ayak-spreyi ayak-kokusu ayak-pudrasi

Ayak kokusunu önlemenin yolları,
Kokan ayağa karşı birkaç basit yöntemle önünü almak mümkündür.
Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Komitesinin önerileri:
-Ayağınızı günlük olarak sabunla yıkayıp güzelce kurutun.
-Ayakkabı ve çoraplarınızı günlük olarak değiştirin.
-Ayakkabılarınızı bebek veya ayak pudrası ile pudralayın.
-Ayak parmaklarınızın arasını ve tabanını mantar enfeksiyonu açısından kontrol edin.
-İnce, yumuşak çoraplar giyin. Pamuklu olanı en iyisidir.
-Naylon çorap veya plastik ayakkabıyı hayatınızdan çıkarın.
-2 gün üst üste aynı ayakkabıyı giymeyin, ayakkabılarınızı en az 24 saat havalandırın.
-Her zaman çoraplarınızı kapalı ayakkabıyla giyin.

Ayak kokusun tedavisi
Hasta persistant( kalıcı) ayak kokusu ve low-grade( düşük dereceli) enfeksiyonlar ya da şiddetli ailesel terleme durumlarında olabilir.
Siyah çaya ayaklarınızı 30 dakika boyunca sokmak kokuyu giderebilir, çayda bulunan tannik asit bakterileri öldürüp, porları (gözenekleri) kapattığı için ayağınızın hiç olmazsa bir süre kuru kalmasını sağlar.
İyontoforez tekniği de ayak terlemesini azaltabilir, hiperhidroz durumunda cerrahi uygulanarak buna neden olan sinir kesilir, fakat bu sefer kompensatuar (terlemeyi dengeleyecek) mekanizma ile vücudun diğer kısımlarında aşırı terleme görülebilir.
Yukarıda açıkladığımız yöntemlerle beraber Almanya’dan ithalatımız olan özel ayak kokusuna karşı sprey ve kremlerimizden hem ayağınıza hem de ayakkabınıza kullanarak bu sorundan hemen kurtulabilirsiniz..

Hemen Randevu Alın..

 


info