hpv-enfeksiyonu-anlatimi

Siğil Rehabilitasyonu,

Siğiller derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen HPV (human papilomavirus) olarak bilinen bir virüs çeşidine ait enfeksiyonlardır. Siğillerin formları ve bulunduklarına noktalara göre farklılıklar göstermekle beraber genelde tüm siğil çeşitleri, deriyle aynı renkte ,kısmen kabarık ve nasırlı bir yüzeye sahip olurlar.Siğiller 4 çeşittir fakat biz konumuzla alakalı el ve ayakta ilintili olan 2 çeşidini inceleyeceğiz.

1-Yaygın Siğiller-Verruca Vulgaris
Genelde ellerde ,el parmaklarının çevresinde görülen bu tip siğiller en sık görünen siğil tiplerindendir. Deri bütünüğünün bozulduğu durumlar bu tip siğillere davetiye çıkarır özellikle tırnak ve tırnak etlerini yiyen kişilerde çok sık görülürler. Çocuklarda en sık rastlanan siğil tipidir.

2-Ayak Tabanı Siğilleri-Plantar Warts
Bu siğiller farklı olarak genelde birbirlerine çok yakın mesafelerde gruplar-mozaik siğiller halinde bulunurlar .Yapıları, deriye gömülmüş formda olduğundan yere basıldığında ciddi ağrı yapabilirler. Bu ağrının eşik yüksekliği siğil sahibinin kilosuyla doğru orantılıdır. Genelde çok dikkatle bakıldığında içlerinde kırmızı veya siyah renkte noktalar halinde lekeler görülür.


 

_2verruca-vulgaris _plantar-wart plantar-warts _plantar-foot-wart

Siğile yol açan HPV virüsünün enfekte ettiği hastalar, ayak bakım merkezleri ve polikliniklerin en ağır sterilizasyon gerektiren hasta grubudur. Sadece bu mikrobu zararsız kılmak için kuru fırın veya otoklavın sıcaklığı olan 132-138 derecenin dahi üzerinde , 168 derece sıcaklığa ihtiyaç duyar.Yanlızca bu hasta grubumuza strelizasyon yapabilecek cihazımızın İtalya’dan ithalatını yeni gerçekleştirdik. Siğil rahatsızlığı olan misafirlerimize yapılacak olan işlem ,siğilin etrafını olabildiğince nasırdan açmak ve Almanya’dan ithal ettiğimiz siğil rehabilitasyonuna özel kremlerle kişiyi şifaya kavuşturmaktır.
Bunun yanı sıra bu virüsten kurtulmanızı hızlandıracak muhtelif püf noktalarını da kliniğimize gelen misafirlerimizle paylaşıyoruz.

 


info