Tırnak batmasi ,ciddi acı verici, yürümeyi zorlaştıran ve hatta ileri durumlarda engelleyen ,görüntü olarak hiç hoş olmayan ve genellikle uzunca süre devam eden bir tırnak hastalığıdır. Tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve hatta iltihaplanmasına yol açar.
Fakat gelişen tedavi yöntemleri sayesinde bu sorun kalıcı ve ağrısız bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Aşağıda bu konuyla alakalı dünyada uygulanan sistemlerin hemen hemen tamamının uygulandığı merkezimizden ,konu başlıklarını okuyup bilgilenebilirsiniz.
Tırnak Batması neden meydana gelir?
Ayaklarımız vücudumuzu destekleyen ve taşıyan en önemli uzuvlardır. Ayağımıza uygun olmayan ayakkabı seçimi, yüksek topuklu ve ince sivri burunlu ayakkabılar , fazla kilo, şeker hastalığı – diyabet,, basış problemleri, hamilelik ,doğru olmayan pedikür ve en önemlisi genetik(kalıtımsal) parmak yapısı gibi nedenlerden ötürü genelde ayak ve tırnaklarda bozukluklar ve hastalıklar oluşabilmektedir.
Diyabet yani şeker hastalığı da ayak sağlığını ve tırnak batıklarını olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir.
Merkezimizde en sık karşılaştığımız batık tırnak sebebi yanlış pedikür uygulamalarıdır.Tırnak yapınıza(ince ,kırılgan ,sert ,kalın) ve batığınıza uygun tedavi seçimi konusunda ,PodyArt size neden ve nasıllarını anlatıp doğru yolu gösterecektir.
En önemlisi uygulama yapıldığı andan itibaren tırnak batığınızın ağrısı o anda biter ve rahata kavuşursunuz.

Merkezimizde 5 ayrı metodla Batık Tırnak Rehabilitasyonu yapılmaktadır.

  • 3TO Tel sistemi
  • BS/Spange Bant Sıstemi
  • Altın Bant Sistemi(Gold Spange)
  • Podofix sistemi
  • Combiped


Metod  1-3TO  tel batık tırnak rehabilitasyon sistemi

3-to-spange-yontemi

 

Tırnak batmaları, bugünlerde hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunları arasında yer alır.
Almanya üretimi olan bu ürün dünya piyasasında en çok tercih edilen batık tırnak rehabilitasyon ürünüdür.
Çok çeşitli sebeplerden dolayı tırnak yatağında oluşan bozulma, tırnağın doğal yapısının ve uzama şeklinin kaybına, dolayısıyla da batığa neden olur.
Batıktan kurtulmak için tırnağı çektirmek öncelikle çok acılı sizi günlük hayattan bir süre için ayıran bir tedavi sistemidir.Bunun yanı sıra en önemlisi de batık tırnağınızın tekrarlamayacağı garantiside yoktur.
Fakat günümüzde batık tırnak rehabilitasyonu PodyArt medikal ayak sağlığı bakım merkezinde acısız olarak yapılmaktadır.
PodyArt, tırnağın doğal uzama sürecini destekleyerek ,batık bakımlarını daha hızlı, kesin ve ağrısız çözümlerle sonuçlandırır.
Batık tırnak tedavisinde dünyanın pek çok yerinde tercih edilen  3TO Tel Sistemi  ayak sağlığı bakım merkezimizde ayak bakımı uzmanlarımız tarafından uygulanır. Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak iki tarafından özel alaşımlı titanyum tellerle yan taraflardan kancalarla alınıp, ortadan sıkıştırılarak yukarıya doğru kaldırılır. Tırnak dıkkatle askıya alınırken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı noktanın uygun periyotlarla değiştirilerek kontrolu sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntemle, efektiv,kesinlikle sağlıklı, acısız ,kalıcı ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesi sağlanır.3TO tel yönteminin uygulanmasından hemen sonra ayakkabısını giyebilen kişi günlük aktivitelerine devam edebilir spor yapabilir ve uzun saatler acısız ayakta kalabilir.


 

Metod 2 -BS Spange batık tırnak rehabilitasyon sistemi
 bs-spange-yontemi

 

Bu sistemde Almanya üretimidir.
Bu sistemde kullanılan ürün sıkıştırılmış 5 kat cam elyafından mamül farklı kalınlık ve boyutlarda bantlardan olusur.Beraberinde gelen paketinde kendisine ait doku yapıştırıcısı ile tırnak üzerine ağrısız bir şekilde aplike edilir ve çalışma prensibi tırnağın yuzeyinin eğimli olmasından ötürü düz bir yay prensibiyle tırnağı yukarı çekerek yavaş ,yavaş askıya alır ve tırnağa uzaması gereken yönü gösterir.
Her 3 – 4 haftada bir bantın yenilenmesi gerekir zira bant bu sürede özelliğini(çekme gücünü) kaybeder .Zaman zamanda kendiğinden tırnaktan ayrılır.Bu bantın görevini tamamladığının işaretidir. Batığın durumuna ve tırnağın yapısına gore tedavi süresi değişiklik gösterir.(3 ay – 9 ay arasında)
Avantajları arasında öncelikle tırnağınızda farkedilmez ,kullanıldığı andan itibaren ağrınızı tamamen bitirir ,günlük yaşama her alanıyla hemen devam edebilirsiniz(Yüzme ,hamam ,sauna ,koşu v.b)


 

Metod 3 -Altın bant batık tırnak rehabilitasyon sistemi (Gold Spange)
 altin-bant-sistemi-ile-tedavi
Bu sistem de Almanya üretimidir.
Tedavide kullanılan ürün gerçek altın kaplama olmasından ötürü antiallerjiktir ve diyabet hastalarında güvenle kullanılabilir. Farklı metodlarla tırnağın altına tek veya çift taraflı olarak aplike edilebilir.40 yılı aşkın bir tecrübenin ürünüdür ve aynı hastada 3 defaya kadar sökülüp takılabilir.


 

Metod 4 -Podofix batık tırnak tedavi sistemi
 podofix-sistemi
Bu sistem de Almanya üretimidir.
Prensibi Tel sistemiyle Bant sisteminin karışımı yapıdadır.Resimde görülen içinde tel olan altı kendinden yapışkanlı bant sistemini ,tırnağın üstüne yapıştırarak aplike edilir .Daha sonra ortadaki fazla tel batığın yoğunluğuna tecrübeyle orantılı uygun-doğru tansiyonda sıkılarak aplikasyon tamamlanır


 

 Metod 5 -Combiped batık tırnak tedavi sistemi
 combiped-sistemi
Bu sistem de Almanya üretimidir.
Combiped özellikle tek taraflı tırnak batıklarında kullanılan aplikasyonu kolay bir sistemdir.Kalın ve sert tırnaklarda tedaviye cevap vermez.Yanlızca ince tırnaklarda kullanılabilen bir sistemdir. Esas önemli olan bütün bu yukarıda belirtilen çalışmaların yanı sıra koruyucu hekimlik hizmetimizle batık oluşumunun önlenmesi ya da oluşmuş batığın giderildikten sonra tekrar oluşmaması için, batığa sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmeli, tırnak kesiminde nelere dikkat edilmeli gibi konuları hastalarımızla etraflıca konuşmaktayız.


 

 

info