Son derece bulaşıcı bir enfeksiyon türü olan tırnak mantarı (onikomikoz) hiç de sanıldığı gibi masum bir rahatsızlık değildir. Yanlış ayakkabı seçimi, kişisel temizliğe özen gösterilmemesi veya yanlış çorap tercihi gibi çok çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilen tırnak mantarı aynı zamanda havuzlar, camiler, banyolar, umumi tuvaletler gibi yerlerde başkaları tarafından kullanılan terlik veya ayakkabıları giyerek ya da çıplak ayakla bu yerlerde gezinme yoluyla bulaşabilir. Hangi sebeple olursa olsun tırnaklarınıza bulaşmış mantar enfeksiyonu tedavi edilmezse tırnaklarınızın keratin yapısını bozmakla kalmayıp tırnak diplerine kadar ilerleyerek sinirleri etkilemektedir. Mantarın etkisiyle tırnak giderek belirginleşen koyu kahverengi bir renge dönüşür. Değişik tonlarda renk değişiklikleri ile tırnağın kalınlaşmasına neden olan mantar enfeksiyonu sağlık açısından olduğu kadar estetik açıdan da oldukça kötü bir görünüme sebep olmaktadır.

Tırnak Mantarı Tedavisi Tırnaktaki Kalınlaşmayı Gidererek Başlanıyor.

Uzun yıllara dayanan tecrübesi ve bilgi birikimiyle Podyart tırnak mantarı tedavisi konusunda sizlere profesyonel çözümler sunmaktadır. Öncelikle mantarın tırnağın keratin yapısında meydana getirdiği kalınlaşmayı gidererek tedaviye başlıyoruz. Çünkü mantar enfeksiyonu tırnağın dip kısmına yerleşir ve kirli bir görüntü ile tırnaklarda kalınlaşma sayesinde kendini koruma altına alır. Dolayısıyla kalın tırnak yapısı üzerine tatbik edilecek preparatların dip kısma inmesine engel olur ve tedavi başarısızlıkla sonuçlanır. Tırnak mantarı inatçı bir mantardır ve binlerce değişik formda mantar çeşidi bulunur. Hangi tip mantar olursa olsun tedaviye başlayabilmek için öncelikle mantarın sebep olduğu tırnak kalınlaşmasını gidermek tedavinin başlangıç noktasıdır. Podyart medikal el ve ayak bakım ünitemizde son derece gelişmiş medikal freze cihazları yardımıyla gerçekleştirilen bu işlem acısız bir uygulamadır.

Tırnak Mantar Tipine Göre Preparatlar İle Tedavi Süreci Başlıyor

Tırnağın tedaviye uygun hale getirilmesinin ardından tüm mantar tipleri için Almanyadan ithal özel preparatlar kullanarak tedavi sürecine başlıyoruz. Bu noktada unutulmaması gereken inatçı mantar tedavisinin sonucunun kişinin bağışıklık sistemi, mantar mikrobunun direnci, kişinin yaşı ya da diyabet gibi bir rahatsızlığının olup olmadığı ile doğru orantılı olduğudur. Bu dirence göre 2 ile 12 ay arasında tedavinin devam etmesi gerekebilir ve başarı için sabırlı bir süreç gerekir. Tabi sizlerinde bu süreçte tırnaklarınızın olması gerekenden fazla uzamasına izin vermemek ve tırnak mantarı ilacınızı düzenli olarak kullanmanız başarı için hayati önem taşımaktadır. Ayrıca başkasına ait terlik, çorap veya ayakkabı giymemeniz tedavi sürecinde tekrar enfekte olmanızı engelleyecek farklı bir tedbir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tırnak mantarı tedavisine başlanmasının ardından ilk 90 günlük süre tedavinin başarısı hakkında ipuçları verir. Tırnağın dip kısmından temiz bir bölümün gelmesiyle tedavinin doğru yolda olduğu anlaşılır. Ancak tedavi mantarlı bölüm tamamen tırnağın doğal uzama sürecinde kesilerek alınması ile tamamlanır. Bu durumda bütün tedavi süresinde her 30-40 günde bir mantarın kendini korumak için oluşturduğu üst katmanın temizlenmesi ve mantarın bulunduğu alanın açığa çıkartılarak korumasız hale gelmesi hedeflenir. Ancak her defasında işlemin hemen ardından mantar kendisini korumaya çalışarak yine katman oluşturmak isteyecektir. Dolayısıyla her 30-40 günde bir üst keratin yapı temizlenerek  enfeksiyonunun kremler, jel veya sprey ile sonuca ulaşılması şarttır. Aksi taktirde tedavi tam olarak sonuç vermez ve sürekli tekrarlar.

Tırnağın Kötü Görünümünü Kamufle Ediyoruz

mantarli-tirnak

Tırnağın tedavisi süresinde estetik açıdan görünümün bozulmaması istenildiğinde kullanmış olduğumuz medikal akrilik yardımıyla hem enfeksiyon ile mücadele ediyor aynı zamanda kötü görüntüyü kamufle etme imkanı buluyoruz. Bunun dışında mantar mikrobu ile mücadelede çok yönlülük esas alındığından mevcut kullanmış olduğunuz ayakkabı içerisine dezenfeksiyonu sağlayan QUARTZ cihazında Ultraviyole lambaların kullanıldığı özel cihazımızla dezenfekte işlemi yapılmaktadır.

 

 

Mantar mikrobu bulaşmış bir ayakkabının 5 yıl gibi oldukça uzun süre enfekte kalabilmesi tedaviye devam ederken kullandığınız tüm ayakkabılarınızın dezenfekte işleminden geçirilmesini gerektirir. Bu şikâyetlerle gelen misafirlerimizin bir yandan mantarlı tırnağına kavite (üst katmanın alınması) işlemi uygulanırken diğer yandan ayakkabılar içerisine dezenfekte işlemi yapılmaktadır. Çünkü bir yandan tırnak içerisine gizlenmiş onikomikoz ile mücadele ederken diğer yandan mikrobun barındığı ayakkabıyı giyerek tırnağı tekrar enfekte edebilirsiniz. Ayakkabı dezenfeksiyonunun diğer bir faydası ise sadece tırnak mantarı ile sınırlı olmayıp ayak mantarı ve rahatsızlıklara yol açan mikroorganizmaları yok etmesidir. Dolayısıyla tüm mantar çeşitlerinden korunmak için önemli bir önleyici tedbirdir. Podyart sağlığınızın ve estetiğinizin adresi.

Lütfen ziyaretinizden önce randevu alınız.

mantarli-tirnak-kamuflaji

PodyArt

 

info

 

 

 • Rıdvan Oğuz Akgül

  Yaklaşık bir senedir iki ayak baş parmaklarımda mantar sorunu yasiyorum. Tırnak oldukça kalın ve yarısı sararmış durumda ancak şekil olarak doğal gorunumunden henuz hicbir sey kaybetmedi sanırım hala yeni sayilir. Devlet doktorlari ustun koru bakip ekze-mant ve zolax yazdi ama tirnaklarin yanlarindaki etler ve ayakkabi giydigimde ya da futbol oynarken yasadigim aci yuzunden ciddi ciddi cektirmeyi dusunuyorum. Cektirmek kesin çözüm olur mu ya da ne yapmaliyim bi akil verin. Evreleri varmis sanirim bu hastaligin belki de cidden basindayimdir daha bi akil verin lütfen.

  • CuneytSen

   Sayın Rıdvan bey,
   Tırnak mantarı ,yani onychomycosis mikrobu tırnağın yapısını deforme-kalınlaşma ve odunumsu yapıya büründüren ve zaman içinde tırnağı çevreleyen etlere cidii baskı yaparak rahatsızlık veren ve önüne geçilmezse tırnak batıklarına sebebiyet veren bir rahatsızlıktır.
   Çektirmek çoğu zaman sonuç vermemektedir maalesef(Bunu doktorunuzda söyleyecektir).Dolayısıyla en iyi tercih bir ayak bakım merkezinde medikal ayak bakım cihazlarıyla(Diş hekimlerinin kullandığı freze cihazların prensibiyle çalışan) merkezlerde doğru bir bakımla kalın tırnağınızın inceltilmesi dolayısıyla etlere baskı yapan kısımlardan kurtulmanız ve bu arada doğru tırnak mantarı(Bilinen 2500 den fazla çeşit onychomycosis mikrobu var) ilacı kullanarak tırnağınızdan bu mikrobu sonsuza kadar uzaklaştırmanız olacaktır.

   Saygılarımızla,
   PodyArt

 • kübra

  Ellerimde 1 senedir tırnak mantari var ağızdan alınan ilaçlar ve cila kullandım halada devam ediyorum ama henüz bir sonuç almadim. Tırnaklarımda boşalma boşalan yerlerde kabuklanmalar var 22 yaşında bir bayanım çok rahatsız oluyorum acaba uyguladığıniz tedavinin ücreti nedir

  • CuneytSen

   Kübra Hanım merhaba,
   Tırnaklarınızdaki deformasyonun yoğunluğunu görmeden net bir şeyler söylemek çok zor. Ücretsiz muayene hizmetimizden yararlanabilir bu arada tedavi süreci hakkında size detaylı bilgi verebiliriz.
   Şu anda size fyat konusuyla alakalı net bir şeyler söylemekte çekincelerimizin olmasının nedeni bu tip tedavilerde tedavi süreci hastanın yaşı, hayat alışkanlıkları, meslekleri v.b birçok etmenin toplamıyla endekslidir. Bu kararları verirken sizi tanımadan sonuçla alakalı net bir şeyler söylemek mümkün olmaz.
   Bize 0216 492 0722 veya 0532 717 0378 numaralı telefonlardan çekinmeden ulaşabilir ,kendinizi hatırlatıp randevu oluşturabilirsiniz..

   Saygılarımızla,
   PodyArt

 • sadi doğan

  ayak tırnak ve ayaklarda mantar var ellerımde ekzama var zamanla elerım derısı soyuluyor tırnaklarım dokuluyor saygılarımla

  • CuneytSen

   Sn. Sadi bey,
   Şikayetlerinizle alakalı bir dermatoloji(Cildiye) doktoruna görünmenizi tavsiye ederim.Cildinizdeki sorunları yoluna koyduğunuzda Tırnaklarınızla alakalı yapılacaklarla ilgili ücretsiz muayene hizmetimizen faydalanabilirsiniz.

   Saygılar
   PodyArt